Joga; gimnastyka czy nie gimnastyka

September 10, 2017

Wiem, wiele osób po pierwszej lekcji jogi powie; och, to nie jest gimnastyka! Pamiętając ze szkoły, że lekcja gimnastyki polegała na rzucaniu ciężka piłką do jakiegoś bezsensownego celu, albo na głupich przewrotach lub idiotycznych skokach przez różne przemyślne urządzenia – gimnastyka, może fatalnie się kojarzyć. Niektórym mogła się trafić pani lub pan nakazujący, paluszkami u stóp zebrać serwetkę i to też nazywano gimnastyką. Rozumiem, taka gimnastyka – była bezsensowna. I tak kojarzy się większości. I w tym kontekście – rzeczywiście joga to nie jest gimnastyka. Ale gimnastyka, to nie nie tylko rzucanie piłką lekarską, skakanie przez „kozła”, chodzenie po ławeczkę lub idiotyczne fikołki.

Prawdziwa gimnastyka to uważność; praca z ciałem i oddechem, to umiejętność panowania nad emocjami, skupienia się na tu i teraz. Wystarczy popatrzyć na prawdziwych gimnastyków, gdy na zawodach walczą o medale.

A czym jest joga? jest wiele szkół i definicji. W skrócie – joga to może być wszystko; zjednoczenie z bogiem, służba innym albo sobie, wybuch radości, wielka asceza, itd.

Wg Wikipedii; „joga, to – kontrola, jarzmo, ale też zjednoczenie, połączenie, jedność”. Jak widać – nic nie jest jasne:)

Wg mojej definicji – joga, to wszystko co sprowadza radość i harmonię w naszym życiu  i nie trzeba jej aż tak szczególnie definiować!

 

 

 

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now